Proiectul „Senat junior” în parteneriat cu Senatul României

/, Noutăți/Anunțuri/Proiectul „Senat junior” în parteneriat cu Senatul României

În cadrul programului „Senat Junior” elevii noștri de la clasele a IV-a, a VII-a și a VIII-a au avut bucuria de a primi vizita Doamnei Senator Monica Anisie, președintele comisiei pentru educație din Senatul României. Au fost trei ore de discuții, jocuri, glume, distracție, în care elevii au aflat direct de la sursă cum e să fii senator, cum devii, ce rol ai, cum îl îndeplinești, dar au analizat și drepturile și obligațiile lor de cetățeni. La final au primit invitația de a vizita senatul și de a cunoaște acolo și alți senatori, de a vedea „pe viu” cum se plămădește legea, dar și de a veni cu idei și propuneri din sfera lor de interes, de care senatorii să țină cont la dezbaterea viitoarelor legi. A fost o zi minunată, o activitate extrem de reușită, frumoasă și plăcută dar și cu folos. Mulțumim, Doamnă Senator!

2023-12-02T21:48:40+02:00