Mărțișorul, simbol al primăverii

//Mărțișorul, simbol al primăverii
Mărţişorul, micul obiect-bijuterie, prins într-un şnur alb-roșu, este un simbol al reînnoirii timpului şi al renaşterii naturii, odată cu venirea primăverii, dar şi al speranţei, fiind dăruit celor dragi pentru a le aduce noroc şi belşug.
Școala noastră a fost astăzi un mare atelier, în care ne-am străduit să facem cele mai frumoase mărțișoare! Hârtia, cartonul, ceramica, făina, sclipiciul, mărgelele și DRAGOSTEA au fost astăzi prezente în toată școala. La poarta școlii s-au întâlnit emoțiile copiilor și emoțiile mămicilor sau bunicilor, momentul în care cei mici au oferit mărțișoarele fiind unul pe care și-ar dori oricine să-l trăiască sau să-l vizioneze discret, dintr-un colțișor.
Vă dorim să aveți o primăvară cu multe bucurii!
2024-03-07T21:40:47+02:00